Esperal Warszawa, czyli wszywka disulfiramu pod skórę osoby uzależnionej od alkoholu to dziś, po wielu latach przerwy, jedna z popularniejszych metod wspierających walkę z alkoholizmem. Niestety, choć metoda jest dość powszechnie znana w środowisku osób uzależnionych oraz przebywających na terapii, narosło wśród niej wiele mitów zupełnie niepokrywających się z prawdą. Aby leczenie esperalem było skuteczne, konieczne jest właściwe zrozumienie działania metody.
W jaki sposób postrzega się dziś Esperal i jak działa on w rzeczywistości?
Zobacz: Jak działa esperal? – skutki przepicia
Mity dotyczące Esperalu
Esperal jest lekarstwem na alkoholizm. Niestety, przekonanie takie krąży najczęściej wśród tych, którzy nie rozumieją jakim rodzajem choroby alkoholizm jest tak naprawdę. Trudno liczyć na to, by jakikolwiek lek mógł pozbawić osobę uzależnioną chęci do spożywania alkoholu, szczególnie jeśli ta uważa alkohol za środek pozwalający zapomnieć o problemach, poczuć się lepiej czy po prostu znieczulić na złe sytuacje dookoła.
Esperal nie jest lekarstwem na alkoholizm, a jedynie swojego rodzaju straszakiem, którego zadaniem jest wywoływanie u człowieka bardzo negatywnych reakcji organizmu po spożyciu alkoholu i tym samym tworzenie w mózgu powiązania pomiędzy alkoholem a złym, niebezpiecznym stanem fizycznym. Nałóg w przypadku wszywki esperalowej nie słabnie – disulfiram jest jedynie wspomagaczem w dalszej terapii uzależnień.
Mitem jest też fakt, że Esperal można stosować bez zgody osoby uzależnionej. Choć wiele słyszy się o zamkniętych odwykach zalecanych osobom uzależnionym przez sąd czy inne organy władzy, Esperal nie może zostać wszyty bez zgody osoby uzależnionej. Co ważniejsze, osoba ta ma w każdej chwili pełne prawo do decyzji o jego usunięciu. W rezultacie leczenie Esperalem często oznacza ciągłe wizyty u chirurga – osoba wszywa Esperal licząc, że jej pomoże, ale widząc, że ochota na alkohol jest większa, decyduje się na jego usunięcie. Po fakcie wypicia żałuje swojej decyzji, decyduje się na kolejną wszywkę, kontynuując błędne koło blisko związane z pierwszym z omawianych mitów, a więc wiarą w to, że Esperal jest w stanie sam wyleczyć alkoholizm.
Fakty dotyczące leczenia Esperalem
Jednym z najważniejszych faktów, jakie należy poznać przed decyzją o wszywce Esperalowej jest to, że w przypadku spożycia nawet najmniejszej ilości alkoholu reakcja organizmu może być naprawdę ostra. Disulfiram nie pozwala na działanie enzymu, który rozkłada zawarty w alkoholu aldehyd octowy na bezpieczniejszy kwas octowy. Ten pierwszy, odkładając się w tkankach organizmu powoduje różnego rodzaju reakcje – od gorszego samopoczucia, bólu głowy i uderzeń gorąca, po nudności, wymioty, przyspieszony rytm serca, kołatanie serca, a nawet padaczkę alkoholową. Efekty te mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin, a ich cel jest jeden – wywołać u osoby uzależnionej strach przed spożyciem alkoholu i awersję do używki, która dotąd stanowiła bezpieczną ucieczkę od problemów.
Kolejnym istotnym faktem na temat Esperalu jest też to, że jest on skuteczny, o ile powiąże się go z intensywną terapią uzależnień i wykorzysta jako narzędzie wspomagające, a nie jedyną metodę walki z problemem. Awersja do alkoholu przyniesie u osoby uzależnionej odpowiednie skutki, jeśli ten będzie chciał faktycznie podjąć walkę z alkoholizmem i do Esperalu dołoży ogromne pokłady samozaparcia, silnej woli i poczucia odpowiedzialności za własne błędy.