Gdzie szukać pomocy, w przypadku gdy bliska nam osoba zbyt często sięga po kieliszek? Do kogo się udać, aby otrzymać wsparcie? Czy współuzależnienie jest równie trudne do pokonania jak sam nałóg? Na te i inne pytania odpowiadają nam specjaliści z kliniki leczenia uzależnień. Obecnie bardzo duży nacisk kładziemy na to, aby być samodzielnymi. To wpływa na to, w jakiś sposób reagujemy na porady innych. Czy namowy rodziny mogą pomóc w walce z alkoholizmem? Czy można samemu pokonać nałóg? Samodzielne pokonanie alkoholizmu jest bardzo trudne  – przyznaje XX, wieloletni terapeuta osób uzależnionych. – Pierwszym krokiem, którego wagi nie można przecenić, jest przyznanie się do tego, że ma się problem. Wiele razy zdarza się, że do kliniki przychodzą osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że piją w sposób niebezpieczny. Za namową rodziny lub bliskich zgłaszają się do nas, jednak ich motywacja jest bardzo mała. Zwykle takie osoby szybko rezygnują z terapii. Pacjent, który ma świadomość, że potrzebuje pomocy jest bardziej skłonny do współpracy, chętniej pracuje nad sobą i szuka wspólnie z terapeutą rozwiązań, które pomogą mu w pokonaniu alkoholizmu.

Skorzystaj z naszej pomocy – Zadzwoń: +48 22 350 77 83

Gdzie można się udać, aby taką pomoc otrzymać? Obecnie funkcjonuje wiele ośrodków leczenia nałogów. Ich ilość jasno pokazuje skalę problemu. Ponieważ alkoholizm wciąż pozostaje tematem tabu, często nie wiemy gdzie jest granica pomiędzy spożywaniem alkoholu a nałogiem. Właśnie w tym celu powstały bezpłatne konsultacje – wiele ośrodków proponuje możliwość rozmowy z terapeutą i zapoznania się z fachową opinią na temat swojego zachowania. Jeżeli pacjent sam się zdecyduje na skorzystanie z konsultacji, jest duża szansa, że skorzysta z terapii i będzie próbował zwalczyć swój nałóg.

Współuzależnienie od alkoholu

Ponieważ uzależnienie jest problemem nie tylko osoby pijącej, ale także członków jej rodziny i bliskich, często możemy spotkać się z terminem osoby współuzależnionej. Czy takie osoby również powinny korzystać z pomocy terapeutów? Osoby będące w stałym kontakcie z uzależnionymi od alkoholu muszą liczyć się z tym, że przyswajają sobie pewne schematy zachować. To, co dzieje się w naszym otoczeniu uznajemy za normalne, typowe, odpowiednie. To właśnie dlatego osoby, których rodzice zmagają się z nałogiem bardzo często w przyszłości  same poddają się zgubnemu wpływowi alkoholu, powielając schemat znany z młodości. W wielu klinikach i ośrodkach leczenia alkoholizmu istnieje specjalna propozycja wsparcia dla takich osób. Często pierwsza wizyta jest bezpłatna – wówczas zarówno zgłaszający się, jak i terapeuta mają możliwość stwierdzenia co, tak naprawdę jest dla danego człowieka problemem. Ponadto dzięki wsparciu terapeutów osoby współuzależnione uczą się w jaki sposób rozmawiać z chorymi, by uświadomić im ich chorobę, a także tego, jak się zachowywać, aby unikać manipulacji z ich strony. Współuzależnienie ma wpływ na całe życie. Czy bliski może sam pomóc choremu czy warto szukać wsparcia specjalistów? Zdarzają się sytuację, gdy bliscy umieją wpłynąć na chorego. Jednak są one rzadkie i warto mieć świadomość, tego że uzależnienie jest chorobą. Tak jak w przypadku grypy idziemy do lekarza, tak samo, gdy zmagamy się z uzależnieniem warto skorzystać z pomocy specjalisty. Osoby uzależnione często mówią rodzinie to, co chce ona usłyszeć. Jednak nie przekłada się to na rzeczywistość, co w bardzo wielu przypadkach tworzy mocne napięcia w relacjach. Warto poznać sposoby skutecznej komunikacji oraz zrozumieć psychikę uzależnionego, tak by w umiejętny sposób o nałogu rozmawiać. Sytuacja współuzależnienia jest wyczerpująca psychicznie, bardzo często osobom chorym pomaga sama możliwość rozmowy z innymi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji i rozumieją uczucia, jakie nimi targają. [ratings]
naszgabinetcom
Клініка POZ Nasz Gabinet
Українськи лікарі для українських пацієнтів
+48 732 080 102 kontakt@naszgabinet.com https://nasz-gabinet.com/

Ostatnia aktualizacja