Esperal to dość znana i popularna metoda leczenia alkoholizmu, stosowana powszechnie przez alkoholików jako alternatywa dla poddania się leczeniu odwykowemu. Choć uważana za niezwykle skuteczną, w rzeczywistości nie należy do metod działających samodzielnie. Aby leczenie esperalem było skuteczne, konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków, w tym całkowite odstawienie alkoholu od samego początku terapii. Jak działa i jakie są skutki przepicia w przypadku stosowania esperalu?

Skutki wypicia alkoholu z wszywką esperalową

Ludzie znający zasady działania esperalu dzielą się na dwie grupy: tą, która w niego wierzy i tą, która całkowicie neguje jego działanie. Wiele osób uważa, że wszywka z esperalu nie jest skutecznym lekarstwem na alkoholizm i mają rację – sam disulfiram, czyli jego główna substancja aktywna, spożycia alkoholu nie wyklucza. Każdy, kto mniej lub bardziej świadomie zdecyduje się na wszywkę może sięgnąć po kieliszek wódki czy puszkę piwa. Problem pojawi się jednak szybko po ich spożyciu – disulfiram nie pozwala na to, by organizm przeprowadził proces rozkładu etanolu, powodując tym samym odkładanie się w organizmie szkodliwego aldehydu octowego. Gdy ten zaczyna się gromadzić (a naprawdę niewiele potrzeba, by tak się stało), nie ma już szans na powstrzymanie jego efektów.

Jakie reakcje wywołuje pojawienie się aldehydu octowego w organizmie?

Przede wszystkim nudności i bóle głowy. To jedna z pierwszych reakcji, na jakie można liczyć po spożyciu alkoholu przy posiadaniu wszywki esperalowej. Efekty te mogą pojawić się już w przeciągu pierwszych 10 minut, dlatego też często biorą osobę zupełnie z zaskoczenia. Na nich jednak nie koniec. Nudności, wymioty, kołatanie serca, obniżenie tętna, uczucie gorąca, zaczerwienienie twarzy, stany lękowe, drgawki – wszystkie utrzymujące się nawet do 10 godzin od momentu spożycia alkoholu. Nie brzmi dobrze, szczególnie w momencie gdy organizm nigdy wcześniej nie reagował w ten sposób na alkohol. Osoba uzależniona zostaje nagle postawiona przed faktem, że alkohol może mieć na organizm naprawdę zły wpływ. Wielu z nich obawia się nawet, że wszystkie te reakcje mogą prowadzić do śmierci! To może odstraszyć.

Esperal – leczenie awersją

W jaki sposób wszywka esperal miałby przyczynić się do leczenia alkoholizmu? W wielu przypadkach osoby poddające się terapii uzależnień robią to z przymusu – presja rodziny, znajomych, środowiska pracy, a nawet nakazu sądowego może wysłać osobę na odwyk. Wiele takich osób nie chce jednak pozbywać się przyjemności, jaką daje im spożywanie alkoholu i znajdzie sposób, by nawet w trakcie odwyku zdobyć dla siebie choć odrobinę. Tu właśnie do gry wchodzi esperal, będący jedną z metod awersyjnych. Jego zadaniem jest po prostu odstraszanie alkoholików od spożywania ulubionego trunku właśnie za pomocą omówionych wyżej reakcji. Osoba, która wie z jakimi konsekwencjami musi liczyć się po spożyciu małego piwa ma mniejszą szansę, na sięgnięcie po puszkę. Czy jednak sam esperal może wyleczyć alkoholizm? To już sprawa znacznie trudniejsza.

Niewielu alkoholików ma w sobie tyle zaparcia i chęci zmiany, by móc samodzielnie przejść przez proces odwyku i całkowicie odstawić alkohol. Terapia przy wsparciu odpowiednich specjalistów, terapia grupowa czy uczestnictwo w spotkaniach anonimowych alkoholików są konieczne, by osoby uzależnione mogły wyrobić sobie odpowiednie umiejętności życia w trzeźwości czy w ogóle zrozumieć, jak ogromny i negatywny wpływ na jakość ich życia miał do tej pory alkohol.

Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości: +48 22 350 77 83

[ratings]

Ostatnia aktualizacja